PowerPulse 120V Energy Storage System is a 37S LiFePO4 prismatic solution targeting mid-range commercial buildings, warehouses, and light industrial facilities, with a scalable capacity range of 20kWh to 150kWh+.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| System Voltage | 120V |
| Capacity | 20kWh - 150kWh+ |
| Cell Chemistry | LiFePO4 Prismatic (37S Configuration) |
| Cycle Life | 6000+ Cycles @ 80% DOD |
| Round-Trip Efficiency | >96% |
| Charge Voltage | 136.9V |
| Discharge Cut-off | 100.0V |
| Operating Temperature | -10°C to 55°C |
| Communication | Modbus / CAN / Ethernet |
| Safety | UL9540A, IEC 62619 |
| Mounting | Standard Rack/Cabinet |